RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Join the forum, it's quick and easy

RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

RINIA SHQIPTARE FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

    Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

    lani
    lani
    Administrator
    Administrator


    Gjinia : Male

    Numri i postimeve : 726

    Piket : 1414

    Vendodhja : system32

    Reputacion : 19

    Data e hyrjes : 15/08/2009

    Mosha : 32

    Hobi:: : HaCkEr

    rreth Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

    Mesazh nga lani Thu Sep 03, 2009 10:39 pm

    TORONTO-Teknikat e reja të teknologjisë kanë zbuluar një planet që ishte fokusuar në teleskopin Hubble Space që para 11 vjetësh. Strategjia e re më e përparuar e quajtur NICMOS duket tashmë se i ka hyrë një pune të re kërkimore, këtë radhë jo në qiell, por në arkivat e Hubble Space për të gjetur cfarë u ka humbur sysh dhjetra vite më parë nga kërkimet që janë bërë në galaktike.
    Metoda është përdorur për të gjetur një gjetur një planet, imazhet e të cilit ishin marrë që në vitin 1998, por që falë metodave më të avancuara u zbulua një vit më parë.

    Planeti është është vlerësuar të jetë të paktën rreth 7 herë më i madh se Jupiteri dhe dyshohet se është i rrethuar nga dy planete të tjerë por që janë të rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-dritë larg Tokës.
    NICMOS nuk mund të shohë dy planetët e tjerë sepse llamburitja e yjeve dështon shikueshmërinë e tyre.
    "Gjithsesi ne dëshmuam se teleskopi NICMOS është më i fuqishëm për të dalluar planetet”, shprehet shkencëtari që gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos në Kanada.

    ”Teknika jonë e re e përpunimit të imazhit mund të dallojë planetet që pengohen të shihen për shkak të shkëlqimit të yjeve pranë tyre, dhe mund të dallojnë pikërisht ata objekte që fshihen nga një e dhjeta e shkëlqimit që i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte më parë Hubble”, thotë Lafreniere.
    Gjtja e këtyre planetëve nuk është e lehtë, pasi ata qëndrojnë pas yjeve. Por gjatë dy dekadave të fundit, shkencëtarët kanë fokusuar më shumë se 300 planete të fshehur që rrotullohen rreth yjeve.
    _________________

      Ora është Thu May 09, 2024 7:31 pm